A koronavírus elleni védőoltás globális gyártását célzó együttműködést kötött az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem

Hírek Kiemelt

A COVID-19 elleni vakcina globális fejlesztését, gyártását és forgalmazását lehetővé tevő megállapodást kötött az AstraZeneca nemzetközi innovatív gyógyszergyártó vállalat és az Oxfordi Egyetem. A megállapodás értelmében a Magyarországon is aktív AstraZeneca a védőoltás világszintű gyártásáért és forgalmazásáért lesz felelős.

 

Az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem 2020. április 30-án jelentette be az egyetem által fejlesztett, a SARS-CoV-2 okozta COVID-19 fertőzés megelőzését szolgáló potenciális rekombináns adenovírus vakcina globális továbbfejlesztésére és forgalmazására irányuló megállapodását.

Az együttműködés célja, hogy az Oxfordi Egyetem Jenner Intézete és az Oxfordi Vakcina Kutatócsoport által jelenleg is fejlesztett potenciális, ChAdOx1 nCoV-19 néven ismert vakcina széles tömegekhez juthasson el. A megállapodás keretében az AstraZeneca az oltóanyag-készítmény termékfejlesztéséért, a vakcina világszintű gyártásáért és forgalmazásáért lesz felelős.

Pascal Soriot

Pascal Soriot, az AstraZeneca vezérigazgatója a megállapodás kapcsán hangsúlyozta: „Mivel a COVID-19 megbetegedés terjedése folyamatos a világban, ezért a vírus megállítására szolgáló vakcinára égető szükség van. Együttműködésünk összekapcsolja az Oxfordi Egyetem vakcinakutatás terén felhalmozott világszínvonalú szakértelmét az AstraZeneca globális termékfejlesztési, gyártási és forgalmazási kapacitásaival. Azt reméljük, hogy erőink egyesítésével fel tudjuk gyorsítani a vakcina globális elérhetőségét, hogy legyőzhessük a vírust és megvédhessük az emberiséget generációnk legveszélyesebb világjárványától.”

Az Oxfordi Egyetem által fejlesztett potenciális vakcina a múlt héten lépett a fázis I. klinikai vizsgálati szakaszába, amely során öt dél-angliai centrumban, 18-55 éves egészséges önkéntesekben vizsgálják a hatékonyságát és a biztonságosságát. A fázis I. vizsgálat eredményei a jövő hónapban várhatóak, míg a későbbi fázisú vizsgálatokra az év derekán kerülhet sor.

 

A ChAdOx1 nCoV-19 -ről

Az Oxfordi Egyetem Jenner Intézetében és az Oxford Vakcina Csoporttal együttműködésben fejlesztett ChAdOx1 nCoV-19 vakcina egy általános nátha (adenovírus) gyengített változatán alapuló, a SARS-CoV-2 fehérjetüske genetikai állományát tartalmazó vírus-vektort alkalmaz.

A vakcinációt követően, a felszíni fehérjetüske termelődése megindul, amely beindítja az immunrendszer védekezését a COVID-19-cel szemben, ha az a későbbiekben megfertőzné a szervezetet.

A rekombináns adenovírus-vektor (ChAdOx1) egyszeri dózisban erős immunválaszt vált ki és mivel nem másolódik, nem tud fertőzést okozni a vakcinált egyénben. A ChAdOx1 vírusból előállított vakcinákat több mint 320 vizsgálati alany kapta meg eddig, a vakcina biztonságosnak és jól tolerálhatónak bizonyult, jóllehet átmeneti mellékhatásokat okozhat, mint pl. láz, influenzaszerű tünetek, fejfájás vagy végtagfájdalom.

SOCIAL MEDIA