A Kínai Hongkongi Egyetem Sencseni Kutatóintézete és a Budapesti Corvinus Egyetem „Akadémiai és Innovációs Mátrix” (AIM) néven egy kutatási együttműködési megállapodást kötött, amelynek középpontjában a mesterséges intelligencia területén történő tudásmegosztás áll.
A megállapodás célja a nemzetközi kutatói és hallgatói csereprogramok előmozdítása, valamint a tudomány, technológia, és innováció fejlődésének támogatása mind Kínában, mind Magyarországon.
A megállapodást több évtizedes szakmai kapcsolat előzte meg Baranyi Péter, a Corvinus Institute for Advanced Studies (CIAS) keretében működő Kognitív Infokommunikációs Kutatóközpont vezetője és Yeung Yam, a Sencseni Kutatóintézet vezetője között, mely már számos tudományos eredményhez és a két ország kutatóinak cseréjéhez vezetett. A partnerség az „Egy övezet, egy út” kezdeményezés jegyében is hozzájárul a kínai-magyar technológiai és kulturális kapcsolatok erősítéséhez. Az AIM megállapodás egyedülálló a magyar-kínai tudástranszfer területén, mivel az oktatást, kutatást, innovációt és inkubációt egyaránt magában foglalja.
A megállapodás első évében a tervek szerint– a két egyetem közötti Akadémiai és Innovációs Mátrix létrehozásának első lépései mellett – a két fél további rendszeres nemzetközi tudományos és innovációs konferenciákat szervez. Így például 2024-ben Budapesten a Corvinus Egyetemen, valamint 2025-ben Sencsenben és Hongkongban tartanak konferenciákat a mesterséges intelligencia, valamint intézményi, üzleti és társadalmi témákban. Ezek a szakmai események nemcsak az akadémiai közösséget, hanem azokat a mesterséges intelligenciával foglalkozó startupvállalkozásokat is megszólítják, amelyeket a Kínai Hongkongi Egyetem Sencseni Kutatóintézete segít inkubációval. Az eseményen a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulójáról is megemlékeztek a kutatóintézetek és a kuangcsoui főkonzulátus diplomatái.