A befektetői hangulat jelentősen befolyásolja a kriptovaluták értékét

Hírek

A Google „kriptovaluta” szóra vonatkozó kereséseit használta fel a befektetők kriptovaluta-piacra irányuló figyelmének mérésére Dr. Samet Günay, a Corvinus Egyetem kutatója munkatársaival. A befektetői hangulatot a félelem-kapzsiság tengely segítségével érzékeltették, annak alapján, hogy a befektetők kockázatkerülőnek (félelem) vagy kockázatkeresőnek (kapzsiság) érzik-e magukat.

 

A napokban közzétett eredmények azt mutatják, hogy a befektetői hangulat jelentős hatással van a metaverzum tokenek hozamára, de csak meredek piaci visszaesések, úgynevezett medvepiacok idején. Például, amikor a kriptovaluta-piac rosszul teljesít, a félelem befolyásolhatja az egyéneket, hogy eladják metaverzum tokenjeiket a veszteségek elkerülése érdekében. Alternatív megoldásként a kapzsiság hirtelen vásárlásra késztethet, hogy a vevő profitáljon a piac jövőbeli fellendüléséből. A befektetői hangulat hatása azonban nincs jelen a javuló, ún. bikapiacokon vagy piaci stabilitási időszakokban.

 

A hatás késleltetett

Mind a bitcoinpiac, mind a tanulmányunkban használt metaverzum tokenek 2021-ben, március és november körül összeomlásnak voltak tanúi. Jelentős ok-okozati összefüggések azonban csak 2022-ben alakultak ki és erősödtek meg. Ez arra utal, hogy a befektetői hangulat késleltetve befolyásolja a metaverzum piacának hozamát” – mondja Dr. Günay.

A kutatók azt javasolják, hogy a befektetők és a politikai döntéshozók vegyék figyelembe ezt a késedelmet. Enélkül a Google keresési trendjeit vagy a félelem-kapzsiság mutatót használó portfóliókezelési stratégiák hajlamosak lehetnek a veszteségekre. A kutatás eredményei hasznosak lehetnek mindazon befektetők, elemzők és vállalkozók számára, akik a kriptovaluta és a metaverzum metszéspontjában navigálnak. Annak megértésével, hogy a hangulat hogyan alakítja a piacokat visszaesés idején, jobban előrejelezhetőek a kockázatok és a lehetőségek.

A szerzők az eredményeket először az International Review of Financial Analysis című folyóiratban tették közzé idén novemberben.

 

Photo by Brian J. Tromp on Unsplash

 

SOCIAL MEDIA