Napok alatt összeomlott az oroszbarát rezsim

Hírek

A Bassár el-Aszad szíriai elnök vezette diktatúra vége pozitív és régóta várt fejlemény, ami egyúttal megmutatja a rezsim támogatói, Oroszország és Irán gyengeségét is – írta vasárnap az X-en Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője. „Az EU prioritása a térség biztonságának garantálása. Együtt fogunk működni minden konstruktív partnerrel Szíriában és a régióban” – tette hozzá.

 

Mint bejegyzésében írta, szoros kapcsolatban áll a régió minisztereivel. „Szíria újjáépítésének folyamata hosszú és bonyolult lesz, és minden félnek készen kell állnia a haladást szolgáló együttműködésre” – hangsúlyozta.

Antonió Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke ugyancsak az X-en azt írta: „Bassár el-Aszad diktatúrája mérhetetlen szenvedést okozott, bukása által új lehetőség nyílik a szabadság és a béke megteremtésére a szíriai nép számára.”

Iszlamista felkelők vasárnapra virradóra bejelentették Damaszkusz elfoglalását és az elnök 24 éves uralmának megdöntését. Bassár el-Aszad ismeretlen helyre távozott Damaszkuszból.

Nagy-Britannia is üdvözli a szír rezsim bukását. Sir Keir Starmer a Downing Street által ismertetett rövid nyilatkozatában példátlannak nevezte „az elmúlt órák és napok szíriai fejleményeit”, és úgy fogalmazott: „a szíriai nép túl hosszú ideig szenvedett Aszad barbár rezsimjének uralma alatt”. London üdvözli Aszad eltávolítását a hatalomból, folyamatos kapcsolatban áll térségbeli partnereivel és szorosan figyelemmel követi a szíriai helyzet alakulását – áll Starmer nyilatkozatában. A munkáspárti miniszterelnök szerint a brit kormány most arra összpontosítja figyelmét, hogy Szíriában a politikai megoldás kerüljön előtérbe, és sikerüljön helyreállítani a békét és a stabilitást.

Putyin kedden még a szíriai „terrorista agresszió” leállításágak fontosságát hangsúlyozta Erdogannak. Az orosz elnök úgy fogalmazott, „mielőbb véget kell vetni a radikális csoportok által a szíriai állam ellen elkövetett terrorista agressziónak”.  Ma már az orosz külügyminisztérium is elismerte, hogy az általuk támogatott Bassár el-Aszad lemondott és elhagyta az országot. Az orosz külügyminisztérium mindemellett nyomatékkal arra hívott fel minden érintett felet, hogy tartózkodjon az erőszak alkalmazásától, és a kormányzással kapcsolatos kérdéseket politikai eszközökkel oldja meg. Közölte, hogy Oroszország kapcsolatban áll a szíriai ellenzék valamennyi frakciójával. A tárca emellett arra szólított fel, hogy a felek tartsák tiszteletben a szíriai társadalom valamennyi etnikai-vallási erejének véleményét, és támogatásáról biztosította az ENSZ Biztonsági Tanácsa által egyhangúlag elfogadott 2254-es határozaton alapuló, inkluzív politikai folyamat létrehozására irányuló erőfeszítéseket. A bukott szír diktátor sorsáról egyelőre semmit nem lehet tudni, egyes hírek szerint lezuhanhatott a gép, amellyel megpróbált elmenkülni.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a szíriai határnál tett vasárnapi látogatásán azt mondta, hogy a szíriai kormány bukása Izraelnek a Hezbollahra és Iránra mért csapásainak a következménye. „Bassár el-Aszad bukása Szíriában történelmi fejlemény a Közel-Keleten. Az Aszad-rezsim központi láncszem volt az iráni gonosz tengelyében – és ez a rezsim megbukott” – mondta Netanjahu. „Ez közvetlen következménye az Iránra és a Hezbollahra mért csapásainknak, amelyek az Aszad-kormány fő támogatói voltak. Ez láncreakciót váltott ki az egész Közel-Keleten azoknál, akik meg akartak szabadulni az elnyomásnak és a zsarnokságnak ettől a rendszerétől” – jelentette ki az izraeli miniszterelnök.

„Ez természetesen új, nagyon fontos lehetőségeket hoz létre Izrael számára, de ez sem veszélytelen. Mindenekelőtt a határunk védelmén dolgozunk”- vélekedett Netanjahu. – „Ezt a területet közel 50 éve, az 1974-es, a haderőket szétválasztó megállapodás alapján pufferzónaként ellenőrzik, Ez az egyezmény összeomlott, a szíriai katonák feladták állásaikat”

Vasárnap az izraeli hadsereg (IDF) légiereje szíriai fegyverraktárakat és fegyvergyárakat lőtt, elfoglalta a Golán-fennsíkon a két ország közötti ütközőzónát és a Hermon-hegy szíriai részén a szíriai hadsereg által elhagyott katonai állásokat. A légierő az IDF jelentése szerint fegyverraktárakat, fegyvergyárakat, valamint föld-föld rakétákat vett célba, hogy azok ne kerüljenek a lázadó erők birtokába. A légierő vasárnap délben több katonai repülőteret, valamint az ott gyártott és raktározott fegyverek felszámolása érdekében Daraa és As Suwayda térségét támadta.

Forrás: MTI, Márkamonitor-összeállítás

SOCIAL MEDIA