Bak Imre festményére 22 millió forintnál csapott le a kalapács

Hírek

Hazánk leghosszabb múltra visszatekintő aukciósháza az 1920-ban megrendezett első művészeti árverés óta vezető pozíciót tölt be a magyar műkereskedelem ékszer-, ezüst-, arany- és műtárgy szegmenseiben, és ez az egyetlen hazai aukciósház, amely a műkereskedelem teljes spektrumát lefedő kínálattal rendelkezik, a festményektől a fegyverekig – írják.

 

A BÁV ART ékszer- és óragyűjteménye egyedülálló a piacon, hiszen egyetlen más aukciósház sem kínál ilyen széles választékban és kiemelkedő minőségben arany ékszereket és márkás órákat. Nem véletlen, hogy már az első napon teltházas közönség előtt zajlott a licitálás. A férfiak körében jól ismert Audemars Piguet Royal Oak karóra a várakozásokat messze túlszárnyalva, több mint kétszeres áron, 8,5 millió forintért került kalapács alá. Hasonló sikert ért el a Patek Philippe Calatrava férfi karóra is, amely szintén megduplázta kikiáltási árát, így 4 millió forintért kelt el. A numizmatika szerelmesei számára Gratianus római császár érméje bizonyult különleges vonzerőnek, hiszen történelmi jelentősége miatt kétszeres áron került új tulajdonoshoz. A bécsi császári udvarhoz köthető ékszer-különlegességek is nagy érdeklődést váltottak ki a közönség körében. A IV. Károly koronás monogramjával díszített briliáns karláncot 1,1 millió forintért ütötték le, míg az I. Ferenc monogramjával ékesített gyűrű megközelítette a 1,5 millió forintos árat.

Audemars Piguet Royal Oak

A második napon a festmények, bútorok és műtárgyak aukciójára került sor. A gyűjtők túlnyomó része inkognitóban maradt, és megbízottakon keresztül, online vagy telefonon  licitált, ezért a helyszíni részvétel visszafogottabb volt. Ennek ellenére a licitálás intenzitása nem csökkent, sőt, több tétel esetében hosszan elnyúló és izgalmas versengés alakult ki. Rippl-Rónai József Kalapos nő szőrmegalléros kabátban című festménye 14 millió forintig emelkedett, míg Aba-Novák Vilmos Cirkuszi artisták (1934) című alkotása 13 millió forintért kelt el a hosszú percekig tartó feszült licitálás végén. Figyelemre méltó eredményt ért el Czene Béla Akt perugiai háttérrel (1977) című festménye is, amely a kikiáltási ár nyolcszorosáért, 4,2 millió forintért talált új tulajdonosra.

Aba-Novák Vilmos Cirkuszi artisták (1934) című alkotása

A legnagyobb érdeklődést azonban kétségkívül Bak Imre Vezérfonal című festménye (részlete a nyitóképen) váltotta ki. A hangulat a tetőfokára hágott, a résztvevők visszafojtott lélegzettel követték az eseményeket. A festmény leütési ára végül a kikiáltási ár közel kétszerese, 22 millió forint lett, így jutalékkal növelten 26,4 millió forintos áron az aukció egyik csúcspontjává vált.

A harmadik nap a fegyverek és kerámiák árverésével zárta az aukciósorozatot, amely izgalmas licitharcokkal és kiemelkedő eredményekkel emlékezetessé vált. Az ezüst szekcióban számos tétel a kikiáltási ár többszöröséért kelt el: az erdélyi barokk cápás pohár 800 ezer forintról egészen 4,2 millióig, míg a szecessziós cigarettatárca 120 ezerről 420 ezer forintra emelkedett. A kerámiák kategóriájában Gádor István és Gorka Lívia művei kiemelkedően szerepeltek, gyakran három-négyszeres áron keltek el. Közülük a legmagasabb licitet Gorka Lívia Napkorong című alkotása érte el, amely 1,7 millió forintért talált gazdára. A Zsolnay kagylóváza is nagy érdeklődést váltott ki, 1,4 millió forintos kikiáltási ára 7,5 millióig szökött fel. A tibeti zászlóképek egyaránt négyszeres áron keltek el. Az aukció abszolút csúcspontját azonban a Magyar Állam közigazgatási térképe jelentette: ez a ritka, a Tisza-család geszti kastélyából származó darab 650 ezer forintos induló árról elképesztő 18 millió forintra emelkedett, így jutalékkal együtt 22,5 millió forintot fizetett érte a vevő. A tétel különlegessége a kastély szárazpecsétje, amely minden szelvényén látható, és mint az első térkép, amely a vármegyék bevezetését ábrázolja, méltán vált az aukció legnagyobb szenzációjává.

A Magyar Állam közigazgatási térképe

„Az aukció három napja szépen példázta a magyar művészeti piac pezsgését és sokszínűségét. Az izgalmas licitálások és a gondosan válogatott tételek iránti kiemelkedő érdeklődés ismét rávilágított a művészetek időtálló értékére. Büszkék vagyunk arra, hogy az ország egyetlen, teljes spektrumot lefedő aukciósházaként továbbra is vezető szerepet töltünk be a hazai műkereskedelemben. Az év azonban még korántsem ért véget: jövő héten elindítjuk karácsonyi Online Aukciónkat, amelyet a hagyományokhoz híven a Szent István körúti galériánkban rendezett kiállítás kísér majd” – mondta Fertőszögi Péter, a BÁV ART művészeti igazgatója az aukció után.

A BÁV ART háromnapos művészeti aukcióját követően jövő héten kezdetét veszi a 10. Online Aukció. Az esemény december 11. és 20. között zajlik majd a BÁV ART aukciós portálján: https://aukcio.bav-art.hu.

 

SOCIAL MEDIA