Andrew Knight, az RICS vezető elemzője adott elő Londonból az AmCham Workspace & Facility Management bizottságának tavaszi évadzáró ülésén.
A szakértő hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia használata során ma még megkerülhetetlen az előzetes tervezés a technológia kockázatai miatt annak érdekében, hogy az AI a leghatékonyabban támogathassa a döntés-előkészítést. A szakmai beszélgetést Kákosy Zsolt, az ICON Property Management igazgatója nyitotta meg, amely során visszatekintett az eddigi eseményekre és pár bevezető gondolatot osztott meg a témával kapcsolatban.
Kuczogi László, a K-ép Stúdió ügyvezető igazgatója előadásában részletesen fejtette ki, hogy az adatvezérelt megoldásoknak köszönhetően a mesterséges intelligencia nagy segítséget nyújthat az automatizálásban, energiafelhasználás optimalizálásában, valamint a kockázatok és beruházások értékelésében, legyen szó a világításról, hőmérséklet-kezelésről vagy a prediktív karbantartásról. A technológia újszerűsége miatt elengedhetetlen az előzetes tervezés és a potenciális kockázatok figyelembevétele. Habár ezek a rizikófaktorok ma még megalapozottak, nem érdemes a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetőségét elvetni, mivel az AI használatával jelentős versenyelőnyre tehetünk szert.
Kuczogi László kiemelte, hogy a mesterséges intelligencia a facility management évtizedes reaktív modelljét a proaktivitás irányába mozdíthatja el. Ez új, eddig nem ismert kompetenciákat kíván meg a létesítményüzemeltetőktől. Felvázolt egy lehetséges, új adatvezérelt, előremutató működési modellt az FM területen, amely az AI támogatásával átalakíthatja a ma sok helyen jellemző metódust, amikor az üzemeltető a felmerülő problémák észlelését követően, azokra reagálva keres megoldást. A szakértő szerint a mesterséges intelligencia a tervezésben és a kockázatelemzésben támogathatja elsősorban a facility managerek munkáját.
Magyarországon a jelenleg rendelkezésre álló iparági adatok szűkössége, valamint a lassabb léptékű digitalizáció és a fővároscentrikus piac versenyhátrányt jelenthet a mesterséges intelligencia hatékony alkalmazásában. Kuczogi László ugyanakkor bizakodó, hogy az ESG jelentéstételi kötelezettség és az éves riportok összeállításához szükséges elkerülhetetlen fejlesztések hozzájárulhatnak a digitalizációs folyamatok felgyorsításához.
Fotó: RICS