A magyarok elsöprő többsége, több mint négyötöde („nagyon” vagy „elég”) súlyosnak minősítette a magyar gazdaság válságát a HVG számára készített friss Medián-kutatásban.
Arról, hogy a krízisnek melyek a fő okai, a teljes szavazókorú népességben az alábbi eredmény született:
- korrupció (77%),
- gazdaságpolitika (63%),
- háború (60%),
- szankciók (57%),
- koronavírus (47%),
- időjárás (45%),
- bevándorlás (41%).
Annak, hogy a pártszimpátiában megmutatkozó Fidesz-fölény dacára kormánykritikus szempontok vezetik a listát, az lehet a magyarázata, hogy azokat még a kormánypárti szavazók egy része is magáévá tette, a kormányzati gazdaságpolitika és a korrupció bírálata pedig a Mi Hazánk támogatói körében sem elhanyagolható. A politikai megosztottság a gazdaságpolitikát hibáztató álláspontnál a legélesebb a kormánypárti és az ellenzéki szavazók között, de a szankciók és a bevándorlás megítélése ügyében is markánsan eltér a két tábor véleménye – írja a 24.hu.
A kutatás szerint ugyanakkor az már önmagában is vízválasztó, ki hogyan érzékeli a válságot és mértékét. A teljes szavazókorú népességen belül a válságot 35 százalék nagyon, 48 százalék elég súlyosnak tartja. A legutóbb még összefogó ellenzék szimpatizánsainak abszolút többsége nagyon súlyosnak tartja a helyzetet, miközben csak a Fidesz-szavazók 15 százaléka látja így, egyharmaduk bagatellizálja a krízist – teszik hozzá.
Fotó: Markus Spiske/unsplash.com