Milyen gyorsan tölthető fel az elektromos autó? Hol és hogyan lehet megtenni? Mit kell magaddal vinned hozzá? Mekkora a kiépítettség? Ezek azok a kérdések, amelyek minden jelenlegi és leendő tulajdonost foglalkoztatnak. Olvass tovább a válaszokért.
Konnektoros töltés: fapados módszer?
Úgynevezett konnektoros töltéssel az autó gyári töltőkábelét használva otthon is feltöltheted az akksit. Nagyon fontos, hogy ebben az esetben ne használj hosszabbítót, mivel a gyári töltők termikus védelemmel vannak ellátva a túlmelegedés által okozott tűzesetek megelőzése érdekében. Jó ha tudod, hogy konnektoros töltés esetén a töltő és az autó nem kommunikál egymással.
A fali töltők, illetve a töltőoszlopok már jóval kifinomultabb technológiák, amelyekkel gyorsabban, kényelmesebben és biztonságosabban töltheted a járgányodat. A továbbiakban ezekről lesz szó.
Gyorstöltés: fali töltők és töltőoszlopok a maximális kényelemért
A fali töltők mindegyike úgynevezett gyorstöltő, tehát 11, vagy 22 kW-os töltési sebességre képesek. Kábeles és kábel nélküli változat is elérhető és akár otthonodban is felszerelhető, ha rendelkezel saját garázzsal, vagy a forgalomtól elzárt fedett parkolóval. A kábel nélküli modell esetén továbbra is a gyári töltőt kell használnod, ám a művelet során a töltő aktívan kommunikál az autóval, a töltési folyamatot pedig te magad is nyomon követheted.
Nyilvános töltés esetén nem csak fali töltővel, de töltőoszloppal is találkozhatsz. Fontos megjegyezni, hogy a töltőoszlopok nem mindegyike gyorstöltő, ebben a kivitelben egyre elterjedtebbek a jóval nagyobb kapacitású villámtöltők is. A 3,6 és 40 kW közötti teljesítményű töltőoszlopok a gyorstöltők, míg a 40 kW, vagy afeletti teljesítménnyel rendelkező töltőoszlopok már a villámtöltő besorolásba tartoznak. Előbbiek közül itthon a kábeles vagy kábel nélküli 22 kW-os töltőoszlopok terjedtek el a leginkább. Ezek pontos helyéről mobil applikáció segítségével tájékozódhatsz.
A villámtöltők minden esetben kábellel szereltek, autód típusának megfelelően háromféle csatlakozófej közül választhatsz:
- Type 2
- CCS
- CHAdeMO
Gyorstöltő esetén az elektromos autó töltése nagy átlagban körülbelül négy, míg villámtöltőhöz csatlakozva hozzávetőlegesen fél óra alatt teljesül. Ezt azonban a fali töltő teljesítménye, az autó gyári fedélzeti töltőjének paraméterei és még számos más tényező befolyásolhatja. Többek között az is, hogy épp milyen hőmérsékleten történik a jármű töltése.
Az azonban bizonyos, hogy a gyorstöltő a konnektoros töltésnél jóval gyorsabb, egyszerűbb és kényelmesebb megoldás: az autó töltőhöz csatlakoztatása és leválasztása alig egy percet vesz igénybe. A maximális kényelem és költséghatékonyság jegyében Wi-Fi vagy LAN csatlakozásra képes, telefonos applikáción keresztül vezérelhető okos töltőket is bevethetsz, melyek segítségével többek között rugalmasan indíthatod a töltést. A fali töltők nemcsak nyilvános, de otthoni töltésre is rendelkezésre állnak, méghozzá igény szerinti kapacitással.
Hol töltheted hibrid autód?
A nem tisztán elektromos autók, azaz a hibridek nagy része is tölthető külső forrásból. Ez a tisztán elektromos autók töltésével nagyjából megegyezően történik. Fontos különbség ugyanakkor, hogy az 50 kW feletti teljesítményű villámtöltők a plug-in hibridekkel már nem kompatibilisek.
Fotó: Shutterstock