Egy jogszabály-javaslat felgyorsítaná a megújuló energiát termelő, például nap- vagy szélerőművek engedélyeztetését és a meglévő erőművek átalakítását.
A Bizottság javaslatához benyújtott módosításaikkal a képviselők tizenkettőről kilenc hónapra csökkentették azoknak az új létesítményeknek az engedélyeztetési eljárását, amelyek ún. „energiaforrások felgyorsítására alkalmas célterületeken” létesülnek. Ezeket a helyeket a tagállamok jelölik ki ott, ahol gyorsabban kiépíthetők az erőművek. Ha a felelős hatóság a kilenc hónap leteltével sem válaszol, akkor az engedélykérelem jóváhagyottnak minősül. A határidő máshol sem lehet hosszabb másfél évnél, szemben az eredetileg javasolt két évvel, mondják a képviselők. Megújuló energiaforrást hasznosító meglévő erőművek átalakítása esetén a célterületeken legfeljebb hat hónap az engedélykiadásra rendelkezésre álló időszak.
A célterületekre vonatkozó szabályokat a tagállamoknak úgy kell megalkotniuk, hogy elkerüljék a környezeti károkozást. Ha az teljes mértékben nem lehetséges, akkor jelentősen mérsékelni kell a kedvezőtlen környezeti hatást. A Natura2000 területeket, természetvédelmi területeket és parkokat, illetve a beazonosított madár- vagy tengeri emlős-vándorútvonalakat – a rajtuk található épített felületek, például tetők, parkolók vagy közlekedési infrastruktúra kivételével – ki kellene zárni az alkalmas célterületek közül. A képviselők olyan elemekkel is bővítették a javaslatot, amelyek garantálják, hogy az erőművek létesítése és a célterületek kinevezése előtt a nyilvánosságot is megkérdezik.
Több napelemet és hőszivattyút
A javaslat arra is kötelezné a tagállamokat, hogy az épületekre szerelhető napelemekre vonatkozó engedélyeket egy hónapon belül adják ki. Az 50 kW alatti, kisebb berendezések esetében egyszerű bejelentés is elegendő lenne. A napelemek üzembe helyezéséhez környezetvédelmi hatásvizsgálatra sem lenne szükség. A hőszivattyúk engedélyezési eljárása sem lehetne hosszabb egy hónapnál.
A képviselők egy nemrég sürgősségi eljárás keretében beterjesztett bizottsági javaslat egyes elemeit is beemelték a jogszabálytervezetbe annak érdekében, hogy az már 2023-ban életbe léphessen. A javaslat célja, hogy Európa-szerte minél hamarabb minél több napelemet kapcsoljanak rá a villamosenergia-hálózatra. Markus Pieper (EPP, Németország) jelentéstevő szerint: „Ma leraktuk annak az alapjait, hogy a gyorsabb engedélyeztetés következtében felgyorsuljon a hozzáférés a megújuló energiához, és így igazán beinduljon az energiaátmenet. Ahogy azt a hallgatólagos beleegyezés elve is mutatja, mozgásszabadságot biztosítottunk a tagállamoknak és az engedélyezési hatóságoknak, abból a közösen vallott gondolatból kiindulva, hogy a megújulóenergia-projektek kiemelten közérdekű ügyek, amelyek élvezhetnek némi könnyítést az uniós környezetvédelmi jogszabályok terén.”
Fotó: Andreas Gücklhorn/unsplash.com