A jubileumi, klasszikus műveket felvonultató aukción Rippl-Rónai József, Vaszary János és Kádár Béla kivételesen értékes alkotása is kalapács alá kerül.
Rippl-Rónai József Enteriőr című nagyméretű olajképe egy korábban szinte ismeretlen vajdasági gyűjteményből került elő. Az eredeti tulajdonos, Engelmann Zsigmond kora egyik legnevesebb gyűjtője volt, és magától a festőtől vásárolhatta meg képet az 1900-as évek elején. A leszármazottak a közelmúltig óvták, rejtegették a művet, amely Rippl-Rónai azon korszakából származik, amikor végre otthonra lelt a kaposvári Fő utcában. Az ezekben az években készített sorozatában a festő betekintést nyújt hétköznapjai intim pillanataiba.
A képen a művész kedvenc modelljeit, feleségét, Lazarine-t, a lábánál összegömbölyödött Flox kutyát, és a karakteres külsejű, szakállas Piacsek bácsit láthatjuk. Feltűnik azonban egy negyedik alak is, egy kék ruhát viselő, elegáns úriasszony. A feljegyzések szerint a hölgy nem más lehetett, mint a kor istenített színésznője, Márkus Emília, aki jó barátságban volt a művész családjával. A festmény 120 millió forint kikiáltási árról indul, becsértéke 200-300 millió forint.
Vaszary János Dunakorzó Budapesten című alkotása eddig teljesen ismeretlen volt, talán egyetlen kiállításon, 1929-ben láthatta a közönség Nürnbergben, majd teljesen eltűnt a művészettörténészek radarjáról. A korzóról készült ciklus Vaszary egyik legikonikusabb és leglátványosabb sorozata, ennek egy darabja került most elő. A kép kikiáltási ára 65 millió forint, becsértéke 100-150 millió forint.
Kádár Béla Fiatalok című alkotása közel 100 év lappangás után került elő az Egyesült Államokból, ahol végig egy család tulajdonában volt. A művész valószínűleg maga vihette ki a képet Amerikába, ahol egyszer, 1928-ban szerepelt kiállításon New Yorkban. Az alkotást Kádár „legbauhausosabb” művének tartják. Kikiáltási ára 30 millió forint, becsértéke 60-90 millió forint.
„Hatalmas öröm számunkra, hogy a 25. születésnapot eddig ismeretlen, nagyszerű festmények bemutatásával ünnepelhetjük. Minden várakozásunkat felülmúlta az, ami az elmúlt negyed évszázadban velünk és a galériával történt. Hiszünk a művészet erejében és a magyar festészet építésében, a jövőben is a megszokott értékek mentén folytatjuk munkánkat” – mondta Virág Judit művészettörténész, aki férjével, Törő István üzletemberrel 1997-ben alapította meg a galériát.
A Virág Judit Galéria jubileumi klasszikus és kortárs aukcióit május 31-én és június 1-én tartják a Budapesti Kongresszusi Központban. A felsorolt remekműveken kívül kalapács alá kerülnek majd olyan alkotók munkái is, mint például Czigány Dezső, Tihanyi Lajos, Scheiber Hugó, Mednyánszky László, Lakner László, Birkás Ákos és Maurer Dóra. Az árverés egyik különleges tétele egy ritka és értékes Zsolnay csillár 1904-ből.