A koronavírus-járvány nemcsak a budapesti lakások bérleti díjaira gyakorolt sokkszerű hatást, hanem a bérlők életkor szerinti összetételét is jelentősen befolyásolta. A Rentingo.com legfrissebb elemzéséből kiderül, hogy a pandémia miatt sok fiatal ragadt a mamahotelben, mert nem tudott saját lakást bérelni: míg a járvány kitörése előtt a bérlők több mint fele 25 év alatti volt, arányuk 2021-re 35 százalékra csökkent.
Alaposan átrajzolta a koronavírus-járvány a budapesti albérletek korosztály szerinti megoszlását – mutat rá legfrissebb elemzésében a Rentingo.com közösségi bérbeadási platform. A több mint 30 ezer budapesti bérlő adataiból arra lehet következtetni, hogy a koronavírus-járvány kitörését követően megugrott azoknak a fiataloknak a száma, akik a mamahotelben ragadtak, azaz a saját bérlemény helyett továbbra is a szülőkkel élnek egy háztartásban. Amíg ugyanis 2019-ben a bérlők 56 százaléka a 18-25 éves korosztályból került ki, arányuk 2021-re 35 százalékra csökkent.
Hasonlóképpen csökkent a lakótársakkal közösen ingatlant bérlő fiatalok aránya is: amíg 2019-ben 66 százalékuk volt 18-25 közötti, 2021-re 51 százalékra csökkent az arányuk.
A középkorúak közül sokan kényszerültek albérletbe a pandémia miatt
Miközben a fiatalok aránya csökkent az albérlők között, a középkorúaké növekedett: a 30-50 közötti bérlők aránya a járvány előtti 21 százalékról 35 százalékra emelkedett. Ez arra utal, hogy 2020-ban és 2021 első hónapjaiban jelentősen nőtt azok aránya ebben a korosztályban, akik az emelkedő ingatlanárak, a munka elvesztése és egyéb tényezők miatt nehezen jutottak saját lakáshoz, így inkább egy bérleményt választottak.
A férfiak átlagosan 5 évvel tovább maradnak a mamahotelben
A Rentingo.com adataiból az is kiderül, hogy milyen állomások vannak a saját bérleményhez vezető úton: a fiatalok elsőként jellemzően lakótársakkal költöznek össze, majd csak később következik az önálló lakásbérlés. A fiúk jellemzően 5 év késéssel érkeznek ezekre az állomásokra, ennyivel tovább maradnak a mamahotelben. A lakótársakkal történő összeköltözés ugyanis 18-25 éves kor között inkább a hölgyek jellemzőbb műfaja, 25-30 között pedig a férfiaké.