A kellemes, napsütéses idő beköszöntével és a hosszabb nappaloknak köszönhetően egyre többen kapnak kedvet az otthoni grillezéshez. A sütögetéshez még inkább kedvet csinál, hogy a koronavírus járvány miatt most a szokásosnál többet lehetnek együtt a család tagjai. A Sencor összegyűjtötte a legfontosabb grillezési tippeket a minél teljesebb élmény érdekében.
Megfelelő készülék kiválasztása
A faszenes grilleknél sokszor kihívásokkal jár elérni a sütéshez szükséges ideális hőfokot. Jellegéből adódóan a legtöbbször vagy nem sül át rendesen a hús, vagy pedig megég és a közepe nyers marad. Közben takarítása sokszor több ideig tart, mint maga a grillezés. Éppen ezért érdemes elektromos kontaktgrillt választani, amelyen zsiradék nélkül készíthetők el a csillagos ötös finomságok.
„Ezeknél az elektromos készülékeknél a harmadik generációs, tapadásmentes felületnek köszönhetően nincs szükség olajra a sütéshez, ráadásul az automatikus hőmérséklet-szabályozó megakadályozza a hússzeletek odaégetését” – hívta fel a figyelmet Lucza András, a Sencor termékmenedzsere. Hozzátette: „A kontaktgrilleknél a grillezendő húsok és zöldségek tökéletesen megőrzik ízüket és a bennük lévő tápanyagokat. A grill lapok megfelelő beállításával pedig különféle vastagságú ételek, így például steakek vagy kukoricák is egyszerűen grillezhetők.”
Egyes készülékeknél a vastagságmérő szenzornak köszönhetően digitális kijelzőn nyomon követhető a grillezés készültségi szintje, így teljes mértékben az elvárásoknak megfelelő steak, vagy húspogácsa süthető velük. „A kontaktgrillek tisztítása minden esetben gyerekjáték, gyakran elég egy papírtörlő, de a tökéletes végeredmény érdekében akár mosogatógépben is el lehet mosni a sütőlemezeket” – emelte ki a Sencor termékmenedzsere.
Ideális húspác elkészítése
Egy jóféle pác csodát tesz az alapanyaggal, legyen szó zöldségről, halféléről, vagy húsokról. A megfelelő eredmény érdekében érdemes házi készítésű páccal kezelésbe venni a grillezendő húsokat, mert elzárja a levegőtől, vagyis a káros oxidációtól a hússzeleteket, így azok tovább frissek maradnak. Az ideális húspác alapját mindig valamilyen olaj, vagy zsiradék adja, amiben jól oldódnak az aromaanyagok, ezért a húsok jobban át tudják venni a fűszerek ízeit. A legnépszerűbb ízesítő a fokhagyma, a rozmaring és a kakukkfű, de bármilyen szárított és frissen aprított zöldfűszer használata hasznos lehet.
A húspácban érdemes használni valamilyen savas alapanyagot is – például citromlevet, vagy borecetet, mert ennek köszönhetően a húsok rostjai fellazulnak, így sütés közben a csirke-, pulyka-, sertés-, vagy marha húsok porhanyóssá, omlóssá és szaftossá válnak. „A sütés előtt érdemes bizonyos ideig pihentetni a húsokat a pácban. Az ehhez szükséges idő eltérő lehet – szárnyasoknak 1-12 óra, vörös húsoknak 3-24 óra ajánlott -, de a halaknál elegendő lehet fél óra pihentetés” – tette hozzá a Sencor szakembere.
Panini készítés egyszerűen
Manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvend a panini, amit kontaktgrillekkel is el lehet készíteni, mivel egyes készülékeknél cserélhető panini lapok állnak rendelkezésre. A panini alapja egy Ciabatta nevű, bagettszerű hosszúkás szendvics fajta, amely tetszés szerint ízesíthető különböző húsokkal, zöldségekkel, szószokkal és sajtokkal. Sütés közben, hő hatására a panini szerkezete megpuhul, külseje ropogós lesz, a benne lévő sajt pedig megolvad. Az elkészült szendvicset érdemes melegen tálalni, hiszen így élvezhetők ki legjobban az ízei.
A grillezés legizgalmasabb része természetesen a kísérletezés, amire a kontaktgrillnek köszönhetően nemcsak a melegebb évszakokban, hanem egész évben lehetősége van a sült húsok és pirított zöldségek kedvelőinek.